Odlučivanje u odjeljenskoj zajednici 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: Filozofski fakultet Banja Luka

САДРЖАЈ
Увод...........................................................................................................3
Индивидуално одлучивање..................................................................4
Групно одлучивање...............................................................................6
Фазе одлучивања....................................................................................8
Ефикасно одлучивање.........................................................................10
Проблеми при одлучивању................................................................11
Закључак................................................................................................13
Литература............................................................................................14
УВОД
„Ако не желиш одлучивати,
и о томе мораш одлучити“.
(Suzić, 2005)
Централна активност групе одраслих људи је доношење одлука. За ученичке групе то није централна активност али је једна од кључних активности. На примјер, ученик доноси одлуку о томе да ли ће учити или не. Многа истраживања су показала да су одлуке које се доносе групно ефикасније од индивидуално донесених одлука.
Да бисмо донијели неку одлуку морамо се одлучити између двије или више опција. Ово одлучивање може бити рационално и ирационално. Ученицима је тешко да одвоје рационално од ирационалног. У једном истраживању је откривено да рационално може бити врло близу ирационалног. „При доношењу одлуке коју ће кућу опљачкати, млади деликвенти су се руководили врло логичким и рационалним разлозима. Прво, опљачкаће кућу у којој има нешто вриједно и друго, кућа мора бити на мјесту на коме пљачкаши неће доћи у опасност да буду ухваћени“ (Biron and Ladouceur, 1991-види Suzić, 2005). Деликвентске групе су често боље организоване и повезане него групе ученика у школи, посебно што се тиче доношења одлука.
У школама је потребно оспособљавати дјецу за доношење одлука. Али, у традиционалној школи том питању се није придавао велики значај. Било је само битно да ученик научи градиво које наставник предаје и да добије што вишу оцјену. У таквој школи нема шансе да дијете само одлучи како ће и да ли ће учити.
ИНДИВИДУАЛНО ОДЛУЧИВАЊЕ
Човјек се свакодневно налази у ситуацији када мора да доноси одлуке. Доношење одлука је некад веома важно за живот појединца, а некад је мање важно. Доношење одлука зависи од много фактора, а најважнији су емоције и ум појединца који доноси одлуку.
Често се нађемо у ситуацији када смо емоционално узнемирени или забринути и тада та узнемиреност утиче на наше одлуке. У оваквим ситуацијама се често нађу ученици. Будућност појединца много зависи од школе или факултета који ће уписати. Ако при доношењу одлуке коју ће школу или факултет уписати појединац прибјегне мишљењу групе пријатеља и одлучи да упише школу или факултет који су уписали његови пријатељи, а не школу или факултет који он жели, касније схвати да је донијео погрешну одлуку. Овај примјер нам говори да се појединац нашао у ситуацији када је размишљао да ће изгубити пријатеље ако не упише исту школу или факултет као и они. Дакле, љубав према пријатељима је преовладала његову жељу и из страха да не изгуби пријатеље он је донијео погрешну одлуку. У овој ситуацији појединац није контролисао своје емоције и због тога је донијео погрешну одлуку.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!